Něco z historie

 

Něco z historie SDH Víska

První zmínka o místním SDH pochází ze zápisu z výroční valné hromady z 24. února 1907. Vedení sboru se tehdy zpravidla skládalo ze starosty, velitele , náměstka velitele, jednatele, pokladníka a členů výboru. Prvním starostou SDH Víska se stal mlynář Karel Nevole. Velitelem sboru byl zvolen Jan Piskač, náměstkem velitele byl zvolen učitel na místní škole Josef Švadlenka. Stanoven byl i členský příspěvek, který činil jednu korunu.Sdružení SDH již od počátku spolupracovalo se zastupitelstvem obce. Ihned po ukončení války došlo k obnovení zdejších hasičů. První valná hromada se konala v roce 1919 a navázala tak po téměř pětileté pauze na předválečnou činnost a poslední předválečnou valnou hromadu.

V roce 1920 měl sbor 13 aktivních členů, starosta Gustav Hermann - obchodník, následující rok odstoupí a je zvolen nový starosta František Kalvoda, velitel Josef Kalvoda, jednatel a pokladník Antonín Piskač, podvelitel Josef Vyčichl. Významným mezníkem činnosti hasičů ve Vísce se stal rok 1926, během kterého došlo ke stavbě hasičské zbrojnice. V roce 1927, kdy si sbor připomínal 20 let existence, se jeho členové účastnili hašení 9 požárů, uskutečnili úctyhodných 36 cvičení, z toho čtyři veřejné - dvě ve Vísce a dvě v Předboři. Kromě věnečku a veřejného cvičení zorganizovali v obci i koncert. Sbor měl dle matriky v tomto roce 40 členů čestných, zakládajících a přispívajících, mezi nimi tři ženy. Další členové spadali do kategorie činní.

Nejpozději v roce 1927 začalo u místního SDH působit sdružení tzv.samaritánů. Jednalo se o sdružení na principu Červeného kříže, jehož základní ideou byla rychlá pomoc raněným. Jeho členové vlastnili lékarničku, navštěvovali pravidelně samaritánské kurzy, účastnili se i okrskových soutěží. Ve zmiňovaném roce dvacátého výročí existence SDH  ošetřili ve Vísce samaritáni 27 osob, což lze hodnotit jistě jako mimořádně prospěšnou činnost, zvláště vezmeme-li v potaz, že doprava lékaře z Malče nebyla tehdy zrovna rychlá.

V roce 1933 si místní SDH připoměl uplynulých 25 let existence sboru. Oslava proběhla na valné hromadě za účasti členů, sokolů a zastupitelů obce. Vísečtí hasiči tehdy vykazovali 14 aktivních členů, čtyři jinochy a další členy evidoval sbor jako přispívající. Složení sboru bylo následující, starosta Josef Vyčichl, jednatel Josef Košumberský, vzdělavatel sboru František Lidmila, pokladník Josef Papoušek, náměstek velitele Josef Sedláček, dozorce náčiní Antonín Papoušek, lezec Jan Maška, lezec František Sekerka, trubač Bohuslav Janovský ,trubač František Lacina a tzv. stříkačníci - Jaroslav Fajman, Josef Klepetko a František Košumberský. Sbor se za 25 let existence zúčastnil hašení 36 požárů. Jednoho z vrcholů dosáhla i ochotnická činnost - místní ochotníci pod patronátem hasičů sehráli celkem tři představení,  z toho jedno pro velký úspěch opakovali i v sousední Malči. O dva roky později sehráli místní ochotníci již dokonce čtyři představení za rok, z toho dvě ve prospěch obecní knihovny, dvě ve prospěch pokladny SDH. Sbor pokračoval ve své činnost i po okupaci českých zemí německou armádou.

V roce 1942 přišel zákaz konat valné hromady, poslední schůze hasičstva se konala na jaře 1943 a poté již činnost zboru zcela pohltila válka. V roce 1946 se konaly volby v obnoveném SDH: starosta Josef Vyčichl, velitel Josef Lacina, náměstek Josef Sedláček, pokladník Josef Papoušek, strojmistr a trubač Jaroslav Musílek. Sbor vykázal  15 členů a jednoho čestného člena.Po krátkém období rychlého oživení činnosti hasičů po válce přišel v naší zemi komunistický převrat v únoru 1948, který uvrhnul českou společnost do temných padesátých let a ovlivnil v nemalé míře i hasičské hnutí. Již v zápisech schůzí z roku 1949 se ojevuje problém v  malé účasti členů.

V roce 1950  zorganizovali hasiči valnou hromadu sboru, na níž došlo ke změnám v jeho vedení, rezignoval dosavadní velitel a za přítomnosti prorežimních organizací byl zvolen Karel Musílek, za předsedu byl zvolen Jarosla Musílek, cvičitel František Štěpánek, pokladník Josef Papoušek, jednatel František Lacina, zbrojmistr Josef Lacina. Schůze symbolicky skončila zapěním komunistické Písně práce. Rok 1953 přinesl stejně jako druhá světová válka a nacistická okupace nucenou změnu názvu. Celostátní organizace hasičů dostala název Československý svaz požární ochrany -  ČSOP. Členové se z hasičů přejmenovali na požárníky, místo výrazu starosta - předseda, místo oslovení bratře - soudruhu.

Z let 1954 - 1959 se o činnosti sboru zachoval jen jeden zápis.

V roce 1961 byl zvolen nový výbor ve složení: předseda Jaroslav Musílek, velitel František Štěpánek, jednatel a pokladník Josef Lacina, organizační referent Alois Motl, preventivní referent Bohuslav Moravec, materiálový technik Ladislav Lacina, kulturně propagační referent František Lacina, referent mládeže František Šimon. Jako revizoři účtů působili Jan Maška, Jiří Košumberský, Jaroslav Fajman. V témže roce zasahovali u dvou požárů, ke kterým došlo v obci. Požár v družstevní stodole, kterou zasáhl blesk.

V roce 1965 došlo k novým volbám a změně obsazení výboru. V roce 1967, tedy  60 let po založení sboru, konali jeho členové 14 schůzí, cvičili celkem třikrát se stříkačkou a 12 x bez vody, odpracovali 253 brigádníckých hodin, další hodiny padly na žňové hlídky. Na počátku 70. let pracoval výbor hasičů ve složení : předseda Jaroslav Musílek, velitel Jaroslav Sedláček, preventivní referent  Miroslav Filip, hospodář Jiří David, jednatel Bohuslav Moravec, technický referent Pavel Březina, Jaroslav Kalvoda ml. a Jaroslav Březina, referenti mládeže Jaroslav Musílek , Josef Mudruňka ml. a revizoři účtů Jaroslav Fajman a Jiří Košumberský. V tomtéž roce zorganizoval sbor dokonce dvě taneční zábavy - posvícenskou a ples. Členové sboru spolupracovali i se sbory okolních obcí.

Druhá polovina sedmdesátých let proběhla ve Vísce ve znamení stavby vodovodu, členové sboru se velmi výrazně podíleli na této výstavbě a odpracovali při ní velké množství brigádnických hodin.

V roce 1976 zasáhla Vísku jedna ze zde častých povodní, hasiči pomáhali obyvatelům čerpat vodu ze zatopených sklepů. O rok později došlo k některým změnám ve výboru sdružení - do nových funkcí členové zvolili na post místopředsedy Jaroslava Kalvodu, materiálního technika Pavla Březinu a referenta pro politickou práci Vlastimila Lefflera. Také  léta osmdesátá probíhala ve znamení intenzivní práce členů sboru.

V roce 1980 se jim podařilo za nemalého úsilí přestavět společenskou místnost v hasičské zbrojnici. Volby v tomto roce částečně obměnily složení výboru, když na postu velitele vystřídal dosavadního Jaroslava Sedláčka -  Antonín Kubát, referentem prevence se nově stal Jaroslav Musílek a organizačním referentem Josef Mudruňka. Hasičskou práci však neprovozovali pouze členové výboru, ale i řadoví hasiči, např.o rok později soutěžilo v barvách Vísky v sousední Nové Vsi družstvo ve složení: Antonín Kubát, Pavel Březina, Jaroslav Březina, Jiří David, Jaroslav Musílek, Josef Košťál, Zbyněk Mudruňka, Ladislav Motl, Luboš Sedláček, a skončilo na pátém místě. K činnostem členů SDH  patřilo kromě uvedených soutěží a nácviků i uskutečnění besed s dětmi a místními občany, organizování plesu, ale také odpracování brigádnických hodin, v osmdesátých letech nejvíce při výstavbě místní prodejny potravin, ale také při zásadní rekonstrukci budovy mateřské školky. Místní členové spolku pomáhali zdarma i při výstavbě metodického centra požární ochrany v Přibyslavi, ke se dnes nachází hasičské muzeum. Sbor za tuto pomoc obdržel diplom jako výraz díků za pomoc při výstavbě. Na konci osmdesátých let pracoval sbor na opravě požární zbrojnice, kterou dokončil v roce  1985 - budova během rekonstrukce dostala nová okna, ocelová vrata, novou omítku, elektroinstalaci, dále zde byla provedena výměna stropu a zbrojnice získala i nové římsy včetně okapů a žlabů.

V roce 1987  si vísečtí hasiči připoměli výrazněji zřejmě poprvé od druhé světové války - výroční založení sboru, tentokrát již osmdesáté. Politické změny v roce 1989 s sebou přinesly i nemálo změn, týkajících se hasičského hnutí. Svaz československé požární ochrany se v roce  1990 znovu dle původních tradic hnutí přejmenoval na Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska - SHČMS, jeho členové se téměř po 40ti letech mohli vrátit k původnímu pojmenování hasiči. Vísecké hasiče na rozdíl od některých jiných sborů nepostihl v devadesátých letech pokles počtu členů, naopak zde došlo k jeho mírnému nárůstu.

V roce 1991 místní hasiči vykázali 31 aktivních členů. Starostou se stal Jaroslav Sedláček st. , velitel  Antonín Kubát, hospodář Jiří David, jednatel Jaroslav Březina, preventista Jaroslav Musílek, materiální referent Pavel Březina,zbrojník Ladislav Motl, kulturní referent Josef Mudruňka, člen výboru Zbyněk Mudruňka, revizní komise Jaroslav Fajman, Jaroslav Kalvoda. V dalších letech konali členové sdružení pravidelné schůze, podíleli se na péči o zeleň v obci, pro obecní úřad vykonávali úklid obecního lesa, za což byli od obecního úřadu odměňováni pravidelnými příspěvky na činnost sboru. Pravidelně prováděli preventivní prohlídky v obci, vcelku pravidelně také hasičské plesy, jejichž konání se přeneslo do sokolovny, nebo také posvícenské taneční zábavy. Ke společenskému životu obce hasiči tehdy přispěli i pořádáním silvestrovské taneční veselice.

Významným mezníkem je rok 1997, kdy si sbor připomínal 90 let od svého založení. Hlavní pozitivum tohoto roku představovalo kromě oslav kulatého výročí především značné rozšíření členské základny. Do řad sdružení vstoupil jeden muž a 8 nových mladých členek, které následně vytvořili první ženské družstvo v historii místního hasičstva, a začaly s nácvikem hasičského sportu s cílem účasti na okrskových soutěžích. Ke konci roku vykázalo sdružení 41 členů, z toho 10 žen.

V roce 1998 začal sbor hasičů ukrajovat z posledního desetiletí prvního století své existence. Ke změně ve výboru došlo na pozici preventisty, kterým se stal Jiří David ml. V tomtéž roce na okrskové soutěži poprvé hájil barvy Vísky i ženský oddíl, na jehož práci se podílely: Marcela Březinová, Lenka Březinová, Petra Březinová, Jitka Čapková, Marie Kalvodová, Martina Kraibichová, Markéta Kubátová, Šárka Moravcová, a který obsadil pomyslnou bronzovou příčku. Muži ve složení : Roman Březina, Zdeněk Březina, Ondřej Čapek, Jiří David, Jaroslav Kalvoda, Luboš Sedláček skončili na sedmém místě. Obě družstva se účstnia i letní soutěže O pohár starosty města Chotěboře. O rok později vyměnil zdejší sbor své nejvyšší velení. Za zemřelého Jaroslava Sedláčka zvolili hasiči do svého čela Antonína Kubáta jako starostu, a velitelem sboru se následně stal Zdeněk Březina. Družstvo žen doplněné oproti předchozímu roku o Markétu Sadílkovou.

V  roce 2000 se počet členů rozšířil na celkových 44, z toho 10 žen. Člen sboru a místní pokladník Jiří David st. se také v tomto roce stal pokladníkem hasičského okrsku, což lze považovat za projev uznání víseckému sboru i jemu osobně.

Hned první rok 2001 sice přinesl jistou krizi , která se projevila neúčastí místního družstva na okrskové soutěži a slabou účastí na brigádách, naopak se ale vydařil hasičský ples, který nabídl opravdu netradičně bohatou tombolu. Ve stejném roce začali hasiči pracovat na opravě své zbrojnice a podařilo se jim otlouci mokrou omítku.Během povodní, které, jak je v posledních letech ve zdejší obci zvykem, opět zasáhli Vísku, drželi členové sboru povodňové hlídky. Do obecního zastupitelstva zvolili občané v tomto roce z řad hasičů Ondřeje Čapka, Jiřího Davida a Josefa Košťála. Ke změně došlo i v hasičském sboru, kde Zdeňka Březinu vystřídal na postu velitele Jaroslav Březina ml. Oprava spol. místnosti - především nové omítky byla dokončena v roce 2003.

Rok 2004 přinesl také jednu z místních svateb, kdy se vdávala členka poměrně mladého víseckého sboru.

Rok 2005  se ve Vísce nesl především na vlnách oslav 490. výročí první písemné zmínky o obci Víska, které obec spojila s oslavou rodáků a přátel Vísky. Na její organizaci se podíleli i členové hasičského sboru. V rámci příprav na oslavu byla dokončena i oprava hasičské zbrojnice. Sbor vyvíjel během roku i další aktivity. Na valné hromadě na konci ledna proběhly pravidelné volby, z nichž vyšlo následující  složení vedení sboru: starosta Antonín Kubát, náměstek starosty Ladislav Motl, velitel Jaroslav Březina ml., zástupce velitele Karel Nevole, strojník Petr Motl, preventista Jiří David ml., jednatel Jaroslav Březina, hospodář Jiří David st., vzdělavatel Josef Mudruňka, referentka žen Martina Kraibichová, kronikářka Zdeňka Davidová, referent materiálového a technického zabezpečení Zdeńek Březina, členové výboru výboru Zbyněk Mudruňka, Jiří Pešek a Ondřej Čapek, členové revizní komise Jaroslav Kalvoda a Ivana Kubátová.Dva členové Jiří David ml. a Jaroslav Kalvoda pomáhali odstraňovat následky průtrže mračna přílivu bahna v sousední Malči.

Rok 2006 přinesl do Vísky opět povodně. Členové sboru opět ve spolupráci s profesionálními hasiči z Chotěboře zajišťovali dozor na silničním mostem přes řeku, pomáhali čistit koryto potoka na území obce odstraňováním překážek, které ucpávaly mostky a lávky, a podíleli se i na evakuaci ohrožené rodiny Hořínkovy do budovy mateřské školky. Člen místního sboru Ondřej Čapek byl zvolen starostou obce. Jubilejní rok  2007 zahájil místní sbor s rekordním počtem členů, který dosáhl čísla 45, z toho ve 12ti případech se jednalo o ženy. Na počátku února se hasičům podařilo uspořádat dětský karneval v Pohostinství  U Fajmanů.Dne 5,května  hájily dva oddíly hasičů, mužský a ženský, barvy Vísky na okrskové soutěži v Uhelné Příbrami, a to nejúspěšněji za mnoho posledních let. Ženy skončily na pěkném třetím místě, muži na pátém z deseti soutěžících týmů.